Přehled těch nejlepších webhostingů v České republice

Dedikované servery

Pokud máte v plánu vytvořit opravdu velký webový projekt, nebo chcete provozovat více webů a chcete mít jistotu, že budou mít všechny úplně stejné podmínky pro provoz, rozhodně není dobrý nápad přemýšlet o klasickém hostingu s dělenými servery, kde sdílíte server s mnoha dalšími uživateli. Pro takové případy je nejlepším řešením pořízení dedikovaného serveru. Co to je? Pojďme se krátce podívat na to, co řešení nazvané dedikovaný server obnáší.

stars
logo of company
800 Kč
bez DPH, měsíčně
2x 500 GB disk
4 GB RAM, CPU AMD X4-5350 2 Ghz (4 x core)
100 Mbps/1 Gbps, 1 x IPv4, /64 IPv6 v ceně
neomezený přenos dat, full root nebo managed

Za peníze, které zaplatíte hostingové společnosti, dostanete do pronájmu jejich hardware umístěný v jejich serverové místnosti. Vy jako zákazník nikdy nepřijdete se serverem fyzicky do styku. Hardware je nadále majetkem hostingové společnosti, která se o něj stará. Pokud tak dojde k nějaké závadě harwarového rázu, zejména na disku, paměti nebo jiné součástce, výměnu provádí vždy hostingová společnost, které server který si pronajímáte, patří. Rozdíl je v softwarové obsluze. Zatímco u některých klasických malých hostingů nebo některých lépe vybavených programů nabízejících virtuální servery je možné zajistit, aby programátoři hostingové společnosti nahráli na server alespoň základní programy podle požadavků zákazníka.

V případě selhání softwaru pak většinou zasahují technici hostingové společnosti. Nikoli ovšem u dedikovaných serverů, kdy si kteroukoliv závadu zaviněnou jinak než hardwarem zpravidla budete muset opravit sami. Dedikovaný server je sice nejdražší variantou hostingu, v některých případech ale rozhodně stojí za zvážení, a pokud se chcete dostat s návštěvností stránek být v desetitisících až statisících denně, běžný malý hosting by to rozhodně nezvládl a docházelo by ke kolapsům webu. Uvědomte si tedy, kam míříte a jestli se vám dedikovaný server vyplatí víc.

Jakým způsobem ale poznáte, že jde o dobrou hostingovou společnost, u které za svoje peníze dostanete kvalitní dedikovaný server se všemi slibovanými funkcemi? Prvně se podívejte na reference, které firma má. Může je mít uvedena buď přímo na svém webu, nebo se můžete zeptat i svých známých, pokud o někom víte, že využívá služeb této společnosti.

Hlavní a neoddiskutovatelnou položkou je hardwarové vybavení. Jak už bylo řečeno, hosting pomocí dedikovaného serveru je pronájmem hardwaru. Ujistěte se tedy, že půjde o skutečně kvalitní a moderní hardware. Jaké servery společnost jako dedikované používá se u dobré hostingové společnosti dočtete na jejím webu.

Dobrá hostingová společnost by měla nabízet více různorodých dedikovaných serverů, respektive jejich variant. Proč? Je to jednoduché. Každý zákazník má odlišné potřeby a nároky, a dobré hostingové společnosti proto nabízejí více výkonově odlišných typů serveru, které vám mohou pronajmout. I podle toho můžete poznat kvalitní hosting.

Dobře se také zaměřte na to, kde jsou servery uloženy. V dnešní době už většina velkých hostingových společností umisťuje své servery do obrovských serverových datacenter, ve kterých jsou zajištěny optimální podmínky, zahrnující teplotu, přísun proudu a tak podobně.

V neposlední řadě se vždy dívejte také na cenu. Dražší nemusí vždy automaticky znamenat lepší. Proto pečlivě porovnávejte cenové nabídky hostingů. Zaměřte se na to, co za své peníze dostanete. Může se stát, že za určitou částku dostanete určitý objem služeb, u konkurence však za tuto cenu dostanete ještě něco navíc.

Slevové kupony

TOPlist TOPlist