Webhosting má několik různých variant, ze kterých můžete vybírat, jestliže potřebujete někam umístit svoje webové stránky. Pro méně náročné projekty jsou určeny klasické hostingové služby, kdy si pronajmete prostor na společném serveru, i se všemi úskalími tohoto řešení – tedy že server nemáte jen pro sebe, že se o něj musíte dělit s mnoha dalšími weby, a že je tedy mnohem větší pravděpodobnost přetížení a jeho následného kolapsu. Pokud si ale myslíte, že pořizovat si vlastní, dedikovaný server, je pro váš web stále ještě trochu zbytečné, existuje zde ideální řešení v podobě virtuálních serverů, které stojí zhruba na půli cesty mezi klasickým hostingem na společném serveru a serverem dedikovaným.
Už samotné slovo virtuální naznačuje, že nepůjde o klasický server. Virtuální server, často označovaný zkratkou VPS, spočívá v tom, že podmínky serveru jsou pouze simulovány výkonnými počítači. Nemáte tak k dispozici vlastní server. Počítač, který službu zajišťuje, se ale chová tak, jako byste ho měli. Ve skutečnosti ovšem tento jeden počítač obsluhuje ještě několik dalších klientů hostingové společnosti. V dnešní době už služby virtuálního serveru nabízí mnoho hostingových společností, ne u každé se ale zřízení takového hostingu vyplatí. Jak ale tedy zaručeně poznáte kvalitní službu, do které se nemusíte bát investovat prostředky?
Jako první bod určitě musíme zmínit osobní zkušenosti ostatních uživatelů. Pokud znáte někoho, kdo už virtuální server u této společnosti má, zeptejte se ho, jak je spokojen s tím, jak mu VPS běží, jaký servis mu společnost poskytuje a jestli by vám služby této společnosti doporučil. Nad zkušenost prověřeného známého člověka není, protože napsat poutavý reklamní text slibující skvělé služby není ani pro ne tak kvalitní hostingovou společnost žádný problém.
Co by vás ale mělo zajímat u samotné společnosti je technologie, kterou pro vytváření virtuálních serverů používá. Základem je, že tento údaj by měl být vždy uveden přímo na webu, a to přímo na stránce s nabídkou virtuálních serverů. Pokud společnost tento popis schovává někam jinam, případně ho vůbec nemá, už je to důvod k zamyšlení. Zaměřte se na značku používaných strojů. Jde o vám známé a kvalitní značky? Pak je vše v pořádku. Pokud firma své hardwarové vybavení navíc v pravidelných intervalech obměňuje a modernizuje, je to ještě lepší.
Jak jistě víte, server může běžet na různých softwarových základech, a proto je dobré na software nezapomínat. Podívejte se pořádně, na čem server běží, a rozmyslete se, jestli je to opravdu to, co vám bude vyhovovat. Servery lze prostřednictvím speciálních verzí operačního systému Windows provozovat i s tímto známým systémem, nebo lze VPS server provozovat na bázi některé z linuxových distribucí. Linux se obecně pro servery hodí více, protože je stabilnější, a nehrozí u něj tolik pádů. V případě většího požadavku na spolehlivost se vyplatí dát přednost Linuxu.
Pokud je hostingová firma opravdu dobrá, nabídne vám při zřízení virtuálního serveru také instalaci těch nejzákladnějších softwarových prostředků, abyste se o to nemuseli starat vy sami. Dobře se podívejte také na garantovanou konektivitu. Čím vyšší číslo, tím lépe. Vhodné také je, pokud má firma svoje administrátory, kteří se správou serverů zabývají, a pokud má firma nad servery pokud možno neustálý dohled. Dívejte se i na to, kde je hardware firmy umístěn. Vždy totiž lépe vypadá, když se servery nacházejí v nějakém větším datovém středisku, než aby byly na nějakém odlehlém místě, kde by k nim technici neměli tak rychlý přístup.
Nezapomeňte se podívat na půjčky online, které vám mohou pomoci při nákupu virtuálního serveru pro svůj business.